Csatlakozás

Uruguayi győzelem a Puskás Aréna avatóján

Magyar Foci

A magyar válogatott és a magyar szurkolók történelmi eseményt élhettek át péntek este: a csapat az Uruguay elleni felkészülési mérkőzéssel felavatta az új nemzeti stadiont, a Puskás Arénát.A találkozóra már hetekkel a mérkőzés előtt elfogyott az összes jegy, így mintegy 65 ezer néző előtt kezdődött meg az avatómérkőzés. A találkozó előtti megnyitó ünnepség során legendás játékosokat szólítottak a gyepre a korábbi Népstadion, majd Puskás Ferenc Stadion múltjából, így a legidősebb élő válogatott játékost, Raduly Józsefet, a válogatottsági csúcstartó Király Gábort, Dunai II Antalt, Szentmihályi Antalt, Rákosi Gyulát, Fenyvesi Mátét, Nagy Antalt, Csapó Károlyt, Pintér Sándort, Dárdai Pált, Illés Bélát, Pisont Istvánt vagy Kovács Kálmánt.A mérkőzést egy búcsúztatás is megelőzte: a 97-szeres válogatott Gera Zoltánnak az MLSZ elnöke, Csányi Sándor adott át egy emléklapot, illetve Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke köszöntötte a legendás játékost – a közönség vastapsa mellett. Az ünnepélyes kezdőrúgást Gera Zoltán és a Népstadion első gólszerzője, a 93 éves Nyikita Szimonjan végezte el.

Marco Rossi szövetségi kapitány ígéretéhez híven Dibusz Dénest jelölte a kapuba, előtte Bese Barnabás, Baráth Botond, Lang Ádám és Korhut Mihály alkotta a védőnégyest. Vida Máté, Szoboszlai Dominik és Kalmár Zsolt alkotta a középpályát, elöl pedig Varga Roland, Szalai Ádám és Dzsudzsák Balázs kapott helyet. A 2. percben egy bal oldali szöglet után a magyar válogatotté volt a meccs első helyzete, Szalai Ádám fejelt a kapu mellé. A 4. percben az uruguayiak is helyzetbe kerültek, Luis Suarez lövését szögletre hárította Dibusz. Suarez a 7. percben távolabbról próbálkozott, lövése nem volt pontos. A 15. percben vezetést szereztek a dél-amerikaiak: Vina indult meg a bal oldalon, elgurította a labdát Bese lábai között, majd parádés labdát adott a jobb kapufánál érkező Cavaninak, aki közelről nem is hibázta el a ziccert (0-1). A 21. percben kétgólosra növelte előnyét Uruguay: Suárez tette ki a labdát a bal oldalra, Brian Rodrigueznek, aki kicselezte Besét, majd balról, 13 méterről jobbal a kapu bal felső sarkába lőtt (0–2). Perceken belül szépítettünk: egy szabadrúgás után Varga Roland és Dzsudzsák Balázs kényszerítőzött a 16-os jobb oldalánál, a Ferencváros támadója kiválóan centerezett a középen helyezkedő Szalai Ádámhoz, aki kapásból, 11 méterről a bal alsó sarokba helyezett (1-2).A magyar gól után kiegyenlített mezőnyjáték váltotta fel a rohanást, elmaradtak a helyzetek a kapuk előtt. A 40. percben Dzsudzsák Balázs lőtt 20 méterről, szabadrúgásból a jobb felső sarok mellé-fölé, a 44. percben pedig előbb egy nagy magyar, majd az ellentámadásból egy uruguayi lehetőség maradt kihasználatlanul, utóbbinál Cavani lövését védte Dibusz. A szünetben nem történt csere egyik oldalon sem, a fordulás után előbb az uruguayiak változtattak, majd nálunk Dzsudzsák Balázs helyére Kovács István érkezett. Ezután két nagy vendéghelyzet következett, de Vina és Rodriguez sem célzott tökéletesen. A következő percekben az uruguayi tizenhatos előterébe helyeződött a játék, közben Feczesin Róbert váltotta Szalai Ádámot, a 64. percben egy kontra végén Gómez lövésénél mentettünk szögletre.A következő percekben Marco Rossi becserélte Nagy Ádámot, majd a 72. és a 75. percben újoncot avattunk: előbb a 21 éves Szalai Attila vette át Baráth Botond helyért a pályán, ezután Nagy Zsolt érkezett Korhut Mihály helyett. A hajrára fordulva visszavettek a tempóból a csapatok, a 83. percben Kalmár Zsolt súlyosnak tűnő sérülést szenvedett, hordágyon vitték le a pályáról, Holman Dávid állt be a helyére.A 88. percben Dibusznak kellett nagyot védenie egy uruguayi szabadrúgást követően, majd Varga Roland lövésébe Vida Máté tette bele a fejét, a labda alig kerülte el a kaput. Ez volt a mérkőzés utolsó nagy lehetősége. A vendégek az ötperces hosszabbítás végéig magabiztosan őrizték előnyüket, és történetük során első alkalommal legyőzték a magyar válogatottat. A magyar szurkolók sem lehetettek csalódottak, hiszen egy csodálatos stadion vett birtokba a válogatott, és a világ egyik legjobb csapata ellen mutatott játék is biztató volt a Wales ellen, keddi Eb-selejtező előtt.